> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
AĞIZ KANSERİ


Erkeklerde oluşma ihtilamali kadınlara oranla iki kat fazla olan ve çoğunluğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkan ağız kanserinin en büyük iki dostu sigara ve alkol.
Ağız içindeki kanser lezyonlarının ağrısız olmasından dolayı sessiz bir hastalık olarak bilinen bu hastalığın erken yakalanabilmesi için diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi gerekiyor. Ağız kanserleri çoğunlukla dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve diş etleri gibi bölgelerde oluşur. Ağız kanserleri erken dönenmde teşhis edilerek tedavi sağlanmazsa yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformiteleri, hatta ölümlere neden olabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR
* Çiğneme ve yutma güçlüğü,
* Dil ve çene hareketlerinde zorlanma,
* Dil veya ağzın diğer bölgelerinde his kaybı,
* Alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler,
* Mevcut protes uyumunun bozulması.

SİGARANIN ETKİSİ
Akciğer kanseri gibi ağız kanserlerinin de en önemli sebeperi arasında sigara kullanımı gelmektedir. Sigara, kanser oluşumunu % 70-75 oranında etkilemektedir. Sigaranın alkolle birlikte kullanımı dolayısıyla kanser rsikinin 5 kat arttığı belirlenmiştir. Ağız kanserlerine, sigara tüketiminin daha fazla olduğu erkeklrde, kadınlara oranla daha fazla rastlanmaktadır. Ancak, kadınlarda da sigara tüketiminin artmasıyla birlikte kanser oranı da artmaya başlamıştır. Kötü ağız bakımı da, kanserin oluşumunu hızlandırmaktdır.
Güneş altında çalışan kişilerde de dudak kanserleri sıklıkla görülmektedir. Güneşin zararlı ışınları hücre DNA'sı nı bozmakta böylece kanser oluşmaktadır. Bu yüzden özellikle güneş altında çalışan çiftçi, işiçi vs. meslek gruplarından kişilerin dudaklarını koruması şarttır.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ
Erken teşhiste yüzde 90 oranında iyileşme sağlanabilmektedir. Ağız kanserlerinde kesin teşhis biyopsi ile konulmakta, tedavi aşamasında ise cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi yöntemerinden yararlanılmaktadır.

RİSK NASIL AZALTILABİLİR
* Sigara, pipo gibi tütün ürünlerinin kullanılmaması, tütün çiğnenmemesi gerekemektedir,
* Alkol kullanılıyorsa, aşırıya kaçılmamalı,
* Meyve ve sebzeden zengin diyetle beslenilmeli ( araştırmalar bu tür diyetin ağız kanseri riskini azaltabileceğini ileri sürmektedir ),
* Düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir.www.doktoryusufsener.com