> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
AKUT SİNÜZİT


Mevsim değişikliği, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin düşmesi, banyo yapıp hemen sokağa çıkma nedeniyle özellikle kış aylarında sık sık grip ya da nezle oluruz. Organizma bu durumu atlatamayabilir ve enfeksiyon sinüslere yayılır. İlk olarak ortaya çıkan ve tekrarlanmayan bu duruma "Akut Sinüzit " denir.

BULGULAR NELERDİR
* Göz çevresindeki ödem ve yanak hizasına basmakla artan ağrı akut sinüzitin en tipik bulgulardır.
* Alın hizasında, göz çevresinde ve burnun iki yanında baş öne eğildiğinde şiddetlenen ağrı sık görülür. Krizler halinde seyreden bu ağrı gündüzleri tüm sosyal ve fiziksel aktivitelerimizi imkansız hale sokar. Geceleri uykusuzluğa neden olacak şiddetle olabilir.
* Burun tıkanıklığı, iltihaplı buru akıntısı, nadiren burun kanaması ve koku almada azalma diğer bulgulardır.
* Zamanında tedavi edilemeyn vakalarda yüksek ateş görülür.

NASIL TEŞHİS EDİLİR
* Hemen her zaman gripal bir enfeksiyon sonrası ortaya çıkan akut sinüzitin teşhisi kolaydır. Aslında hiç bir ek tetkike gerek duyulmaz.
* Ancak hangi sinüsün tutulduğunu ve bu sinüzitin tek taraflı mı, çift taraflı mı olduğunu anlamak için normal sinüs grafikleri istenebilir.

AKUT SİNÜZİTİN TEDAVİSİ
Öncelikle geniş spektrumlu antibiyotik ve bir antienflamatur verilir. Buğu yapmanın faydası vardır. Sinüslerin drenajını sağlamak için mukoza ödemini çözücü ilaçlar ve burun damlaları verilir. Sinüs fonksiyonu denilen sinüs muhtevasının aspire edilme işlemi sadece yüksek ateş ve dayanılmaz baş ağrıları ile seyreden vakalarda uygulanır. Bu operasyon lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İhmal edilmiş ya da gerektiği gibi tedavi edilememiş "Akut Sinüzitler" kolayca tekrarlayabilir. Yani
" Kronikleşebilir ".






www.doktoryusufsener.com