> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
AKUT ORTA KULAK İLTİHABI


Akut otitis media,
Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere 3 ana bölümde incelenir.


DIŞ KULAK
Kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Kulak kepçesi ses dalgalarını toplar ve dış kulak kanalından kulak zarına ulaştırır.

ORTA KULAK
Kulak zarı ve zarın titreşimlerini iç kulağa ileten üç küçük kemikçikten oluşur [çekiç,örs,üzengi) Orta kulağın hava basıncı ,bu bölgeyi genize bağlayan östaki borusuyla dengede tutulur.Çocuklarda bu kanal daha kısa ve düz olduğundan, ağızdan giren mikroplar kolayca orta kulağa geçebilir.

İÇ KULAK
İşitme ve denge merkezini bulundurur. Bir sıvıyla dolu olan salyangoz, orta kulaktan gelen ses titreşimlerini duyma siniri aracılığıyla beyne iletir .Labirent adı verilen girintili boşluk vücudun dengesini sağlar.

AKUT OTİTİS MEDİA NEDİR
Orta kulağı döşeyen mukozanın iltihabıdır.Hastalık, başlangıçta mukoza örtüsü hastalığı olarak sürerken enfeksiyonun kemiğe ulaşmasıyla önem kazanır.Yeni doğanda ve ufak çocuklarda çok sıktır. Viral veya bakteriyal olabilir. Orta kulak iltihaplarının sıklıkları ve orta kulağın kafa içi ile komşuluklarına bağlı komplikasyonları nedeniyle klinik olarak önemlidir. Akut orta kulak iltihabı, kulak zarı perferasyonu olmadan bile ciddi bir seyir gösterebilir.

AKUT OTİTİS MEDİANIN YAYILMA YOLLARI

* Östaki borusu tıkanıklığı ve enfeksiyonu. Östaki borusuna yayılan mikropların bu yoldan kulağa ulaşması önemli bir etkendir.
* Bademcik ve geniz eti enfeksiyonları ile sinüzitler gibi her türlü iltihabi hadisenin orta kulağa yayılması da sık görülür.
* Kan yoluyla bulaşma nadirdir.
* Dış etkenlere bağlı otitis media bir perfarasyon varsa banyo ya da denize girme sonrasında dış kulaktaki mikropların orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelir.
Dış kulak yolundaki yabancı cisimlerin yanlış metotlarla çıkarılmaları da bu enfeksiyona neden olabilir
.

BULGULAR NELERDİR
39-40 dereceye kadar yükselen ateş, ciddi olgularla titreme, bazen çocuklarda menenjite bağlı semptomlar görülebilir. Çok şiddetli olan kulak ağrısı geceleri dayanılmaz bir hal alabilir. Çocuk keyifsizdir,genel durum bozukluğuna, gastro-entestinal sistem bozuklukları (ishal, bulantı, kusma )eşlik eder. Bir başka belirti de sağırlıktır.Orta kulakta biriken iltihabın,kulak zarı ve kemikçiklerin hareketleri engellemesinden dolayı ortaya çıkar.Ağır işitme gibi başlar ve gittikçe şiddeti artar.
Baş pozisyonunun değişmesiyle kulakta bir sıvı hissi vardır. Hasta sesini az ve değişik duyar. Çocuğun kulağından akıntı geliyorsa, akut otitis media sonucu kulak zarı yırtılmış olabilir. Dış kulak yolunun ve özellikle kulak zarının mikroskopla incelenmesi kesin teşhis koymamızı sağlar.


AKUT OTİTİS MEDİAYA NASIL TEDAVİ EDİLİR
İlk etapta bir antibiyotik tedavisi önerilir.Kulak ağrısını hafifletmek ve ateşi düşürmek için 4 saatte bir  parasetamol verilir.
Östaki borusunu açacak bir burun damlası ile dış kulak yolunu dezenfekte edecek kulak damlaları verilir. Kulağı dıştan bir havluyla kapatmak yararlı olabilir.ancak kulağın içine örneğin pamuk gibi herhangi bir yabancı cisim sokmaktan kaçının.
Bütün bu tedaviye rağmen orta kulakta cerahat birikmeye devam ederse kulak zarı çizilir (parasentez). Böylece çok şiddetli ağrı ve yüksek ateş nedeni olan cerahat aspire edilir. Bu işlemin hemen sonrasında fırtına sonrası sessizlik oluşur.ağrı diner,ateş düşer. 2 ysşından küçük cocuklarda genel anestezi altında yapılır.Kulak zarı 24 saat içinde kendiliğinden kapanır.Önemli bir nokta da parasentez sırasında aspire edilen sıvının kültüre gönderilmesi, nadir de olsa inatçı vakalarda doğru antibiyotiğin seçilmesine yardımcı olur.

PARASENTEZ NE ZAMAN YAPILIR
* Antibiyotik tedavisine rağmen hastalık belirtilerinin şiddetlenmesi durumunda,ateş artar, ağrı şiddetlenir.
* Ağrı olmamasına rağmen kulak zarı iltihaplı ve özellikle bombeleşmişse,
* Antibiyotik tedavisine rağmen, iltihap 10 gün içinde iyi olmamışsa.


AH ŞU GENİZ ETLERİ
Sık akut orta kulak iltihabı olan çocuklarda geniz eti olup olmadığı araştırılmalıdır. Zira büyümüş geniz etleri orta kulakla boğazın arka kısmını birleştiren östaki borusunu tıkayarak orta kulağın sıvıyla dolmasına dolayısıyla bir enfeksiyona neden olurlar.

GENİZ ETLERİ NE ZAMAN ALINMALIDIR
Sık tekrarlayan iltihabi otitis media vakalarında,nefes alıp verme ve tıkanıklığına bağlı sinüzit ,ağızdan nefes alıp verme ve şiddetli horlamalarda, sık tekrarlayan larenjitlerde (ses tellerinin enfeksiyonu)

YA VANTİLASYON TÜPÜ
Sık tekrarlayan ancak kulak zarı delinmeyen vakalarda kulak zarı üzerine plastik bir tüp yerleştirilir. Böylece havanın kulakta serbestçe dolaşması ve dokuların korunması sağlanır. Gromet ya da vantilasyon tüpü de denilen plastik tüpler 6 ay yerinde kalır.Kendiliğinden düşmemişse genellikle lokal anestezi altında alınırlar.Kulak zarındaki delik bir hafta içinde kapanır.Tüpler alınana kadar kulaklara hiçbir şekilde su gitmemelidir.

www.doktoryusufsener.com