> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
BAŞ DÖNMESİ


Baş dönmesinin tıbbi terimi “vertigo”dönmeyi” ifade eder. Bu hastalar vertigoyu dış dünya çevresinde dönüyormuş gibi ya da kendisi boşlukta boşlukta dönüyormuş gibi ifade ederler.Hemen belirteyim ki, baş dönmesi bir hastalık değil sadece bir belirtidir. Vertigoyu bayılma, sersemlik hissi ve dengesizlik durumlarından ayırt etmek gerekmektedir.

VERTİGO NASIL OLUŞUR

İç kulağımızın “Labirent”adı verilen bölümü,denge merkezimizi meydana getirir.Labirent üzerinde içleri sıvıyla dolu ve birbirleriyle dik açı meydana getiren üç tane yarım daire kanalları vardır. Dengemizi korumak için beynimiz labirentten gelen bilgilarden faydalanır.Labirentten gelen bilgilerle birlikte, gözlerimzden ve uzuvlarımızdan gelen bilgiler beynimizde değerlendirilir ve dengemizin korunması için gerekli hareketler yapılır.Eğer bu bilgiler uyumlu ise yani her 3 sistem normal çalışıyorsa sağlıklı, dengeli hareket yapılır, aksi takdirde vertigo oluşur.

VERTİGONUN TANISI NASIL YAPILIR
Öncelikle hastamızın şikayetinin gerçek bir baş dönmesi mi ya da göz rahatsızlıklarından kaynaklanan bir sorun mu,sersemlik hali, bayılma mı olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Gerçek vertigonun değişik tipleri vardır.

* Ani başlayıp,uzun sürmeyen
* Kısa süren ancak tekrarlayan
* Hafif ama uzun süreli
* Ani başlayıp şiddeti zamanla azalan Vertigonun özellikleri saptandıktan sonra kulak çınlaması, işitme kaybı, baş ağrısı ve bulantı kusma gibi ikincil semptomlar araştırılır.Ayrıca,nörolojik anormallikler.bir travmanın olup olmadığı,.son günlerde geçirilmiş bir gribal enfeksiyon, kullanılan ilaçlar, yeme içme alışkanlıkları ve stres gibi vertigoya neden olabilecek şikayetler araştırılır.

VERTİGOLU HASTANIN MUAYENESİ
Genel fizik muayenede tansiyon ölçülür, nabız alınır, hastanın ateşi kontrol edilir, idrar ve kan tahlilleri istenir. Dikkatli bir KBB muayenesi yapılır.Yalnızca kulak zarı ve dış kulak yoluyla sınırlı kalmayan bu muayenede kafa sinirleri ve nazofarenks (geniz) bölgesi de incelenmelidir

DIŞ KULAK YOLUNU TIKAYAN BİR BUŞONUN BİLE VERTİGOYA YOL AÇABİLECEĞİ UNUTULMAMALIDIR.
Hastalığın daha iyi takip ve tedavi edilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir.
* İŞİTME TESTLERİ
Fısıltı şeklinde işitme testi Diapazon testi:İşitme kaybının tipini belirtir. Odyometri : İşitme kaybı olup olmadığı objektif bir şekilde tesbit edilir. Bera : Beyin sapı odyometrisi
* DENGE TESTLERİ
Hastamıza değişik hareketler yapılır ve bir anormallik olup olmadığı araştırılır.
* NİSTAGMUS TESTLERİ
Bize çok değerli bilgiler veren, vertigonun gerçek ve tek testidir, yapılması kolay ve çabuk olan hastaya zahmet vermeyen bir testtir. Göz kürelerinin irade dışında ve ritmik olarak hareket etmesine nistagmus denir. Bu testle istemsiz göz hareketleri izlenir ve yorumlanır .Hastamızın bu testi etkilemesi mümkün olmadığından çok değerlidir.

EN SIK RASTLANAN VERTİGO NEDENLERİ:
Labirent sistemini, görsel algılamayı ve uzuvlarımızı ilgilendiren yüze yakın hastalık vertigoya neden olabilir.
* Vertibüler nörit: Denge merkezinin genellikle viral enfeksiyonuna bağlıdır. Vertigoya bulantı kusma eşlik eder. Tedavi genellikle semptomatiktir.
* Meniere Hastalığı: İç kulaktaki sıvıların artmasına bağlıdır.Vertigoya işitme kaybı ve çınlama eşlik eder.Labirent sıvı miktarını azaltıcı ilaçlar verilir.Bulantı durdurulur,hasta sakinleştirilir,alınan tuz miktarı azaltılır.
* Akustik möninom: Denge siniri üzerinde oluşan bir selim tümördür.Tedavisi cerrahidir.
* Pozisyonel vertigo:Baş hareketleriyle meydana gelir,tedavisi birtakım manevralar ve antivertigo ilaçlar ile olur.
www.doktoryusufsener.com