> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
BOYUNDA ŞİŞLİK


Lenf sistemi,içi lenf sıvısıyla dolu damarlarla birbirine bağlı lenf bezlerinden oluşur. Lenf bezlerinin içinde lenfosit denilen bir tür akyuvarlar bulunur.Enfeksiyonlar sırasında bu lenf bezleri az ya da çok şişer. Bir yaşından ufak çocuklarda az görülür Daha büyük çocuklarda, bu lenf bezleri küçük ve önemsiz enfeksiyonlarda şişebilir Genellikle endişelenecek bir durum yoktur, ancak erişkinlerde özellikle bir hastalığın (zatürree,verem..) ya da habis bir tümörün ilk belirtisi olabilen, boyundaki şişliklere çok ciddi yaklaşılmalıdır.

MUAYENEDE NELER ARANIR
Fizik muayenede, lenf bezinin yeri, büyüklüğü, sayısı, sertliği hakkında bilgi edinilir. Kızarıklık ve ağrı gibi iltihap belirtileri aranır. Ateş, terleme, halsizlik, kilo kaybı var mı ve yakın zamanda dış ülkeye seyahat yapılıp yapılmadığı öğrenilir. Kan tahlilleri, akciğer filmi gerekirse ultrason ve hatta bilgisayarlı tomografi istenir.Değişik organları ilgilendiren endoskopik tetkikler yapılır.

NEDENLERİ
Her türlü iltihabi ve enflamatuar hastalıklarda, Hodgkin, lösemi gibi kan hastalıklarında, özellikle üst solunum yolu tümörlerinde boyunda şişlikler görülür AİDS’de ilk belirtilerin başında boyundaki lenf bezlerindeki şişme gelir.

TEDAVİ
Lenf bezlerindeki şişmeye neden olan esas hastalığın tedavisi boyundaki şişliklerde çok kısa sürede iyiye doğru bir gidiş sağlar.www.doktoryusufsener.com