KESİN TEDAVİ
Halk arasında,sinüzitin kesin tedavisinin olmadığına inanılır.Gerçekten de düne kadar sinüs fizyolojisi tam olarak belirlenemiyor, paranazal sinüs anotomisi tanınmıyordu.Şiddetli baş ağrılarına, burun tıkanıklığına, üst solunum yollarıyla ilgili değişik patolojilere sebebiyet veren geniz akıntısına neden olan kronik sinüzit, artık tedavi edilebiliyor.
Sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklık, günüzümüde endoskopik yöntemle ortadan kaldırılarak sinüs havalanması ve drenajı sağlanıyor. Bu ameliyat, genellikle genel anestezi altında, 0 derece optikle video ekranında çalışarak yapılır. Bazı vakalarda, lokal stenaid diffuzyonunu arttırmak için, ilk etapta deviasyon, pliplerin temizlenmesi, burun etlerinin alınması gerçekleşir.
Daha sonra sitematik olarak ön sinüsün natural kanalının açılması ve genişletilmesi aanlamına gelen meatotomi yapılır. Ön sinüslerin içindeki polipler, kasitler temizlenir ve hasta mükozanın iyileşmesini kolaylaştırmak için antibiyotik ve kortizaon içeren bir madde ile sinüsün temizlenmesi gerçekleşir.
FESS ( Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ) uygulamalarında, çoğunlukla önden arkaya teknikle arka sinüsler iki taraflı temizlenir. Böylece önce, ön etmoid hücreleri temizlenir ve sfenoid sinüs açılarak total sfeno etmoidektomi gerçekleşir.

ENDOSKOPİK SİNÜS CERRAHİSİ DENEYİMİM