> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
KRONİK SİNÜZİT


Kronik sinüzitler, KBB uzmanlarını oldukça sıkıntıya soktuğu gibi hastalarımızı fazlasıyla rahatsız eder hatta umutsuzluğa sevk eder.Sinüslerin normal çalışmasını sağlayan ostiumların ve hücrelerin tıkanıklığı nedeniyle meydana gelir.Bu durumlarda, sinüslerin içinde, uzun süreli, sık tekrarlayan bir havalanma ve boşalma sorunu vardır.

BULGULARI NELERDİR:
Eğer gözlerin hemen üzerinde, alında bulunan sinüsler etkilenmişde o bölgede şiddetli baş ağrısı ortaya çıkar. Baş ağrısı sabah kalktığınızda ve başınızı öne eğdiğinizde daha da artar. Eğer yanakların hemen altındaki sinüsler etkilenmişde ağrıyı yüzünüzde hissedersiniz. Sanki üst çenede çürük bir diş varmış da ağıyormuş gibi. Bazen sinüzit, çürük bir diş yüzünden de ortaya çıkabilir. Dipteki iltihaplanma, sinüse yayılır, sinüzit başlar.

TEKNOLOJİK MUCİZE:
Kronik Sinüzit tedavisinde dervrim yaratan bir cerrahi dalı,son yıllarda son derece gelişti: ENDOSKOPİK SİNÜS CERRAHİSİ.
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bazı kliniklerde başarıyla uygulanan bu metodu yakından tanımaya ne dersiniz?
Önce teşhisi kolaylaştıran tekniklere bir göz atalım.İlaç tedavisi verilmeden önce, sistematik olarak istene klasik radyolojik tetkikler artık önemini kaybetti sayılır. Günümüzde de sinüs hastalıkları ile ilgili en güvenilir bilgiler, sinüs tomografisiyle elde ediliyor. Sistematik olarak yapılması gereken bir diğer tetkik de burunda deviasyon, polip gibi değişiklikleri ortaya koyan, teşhis amaçlı endoskopi. Konsultasyon sırasında lokal anasteziyle yapılan bu endoskopik tetkik, sinüsteki sorunları orta koyar. Ayrıca orta sinüzlerin açıldığı bölgeyi tıkayarak sinüs hastalıklarına neden olan brun eğriliği de, bu tetkik esnasında bariz bir şekilde teşhis edilir. En sık raslanan değişiklik, içi hava dolu konkalar, yani burun etleridir.Bunlara konka bülloza adı verilir. Alın hizasında çok şiddetli baş ağrılarına neden olduğu çok iyi bilinmektedir. Bu durumdaki kişilere serum fizyolojik vazokonstüktörlerile burun temizleme verilmektedir. Alerjik bir faktör düşünülüyorsa tedaviye antiallerjik eklenebilir. Ancak ciddi vakalarda, bir allerji konsültasyonu istemekte fayda var. Böylece bu sorun cerrahi müdahaleden önce çözülebilir.
Sinüzite neden olduğu bilinen diğer bir neden, dişlerle ilgili problemlerdir. Bunun için bir diş muayenesi ve paranomik radyografi uygulanmalıdır. Cerrahi girişim, ancak ciddi şekilde verilen, buna rağmen başarısız olan medikal tedavi sonrasında düşünülmelidir.

KESİN TEDAVİSİ VAR
Halk arasında,sinüzitin kesin tedavisinin olmadığına inanılır.Gerçekten de düne kadar sinüs fizyolojisi tam olarak belirlenemiyor, paranazal sinüs anotomisi tanınmıyordu.Şiddetli baş ağrılarına, burun tıkanıklığına, üst solunum yollarıyla ilgili değişik patolojilere sebebiyet veren geniz akıntısına neden olan kronik sinüzit, artık tedavi edilebiliyor. Sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklık, günüzümüde endoskopik yöntemle ortadan kaldırılarak sinüs havalanması ve drenajı sağlanıyor.www.doktoryusufsener.com