> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
KULAK ÇINLAMASI


Tinnütüs denen kulak çınlaması, hastaların kulaklarında duyduklarını söyledikleri sestir. Islık sesi, su şırıltısı, makina ya da rüzgar sesi gibi değişik tipte olabilir.

Tinnitüs özellikle geceleri yani sessiz ortama hastalarımızı rahatsız eder. İlerlemiş duurmlarda uyku bozukluğu, aşırı sinirlilik ve hatta depresyon görülebilir. Genellikle hiçbir neden bulunmaz. Akustik travma (ses travması), kolesterol oranı yüksek olanlarda, tansiyon yüksekliği ve kalp ve dolaşım sistemi problemi olanlarda kulak çınlaması sık görülmektedir.

Tek taraflı kulak çınlamalarında, iç kulak yoluna selim bir tümör olan "Akustik nörinom" açısından tetkikler istenmelidir. Sırasıyla odyometrik tetkikler, beyin sapı odyometrisi ve şüpheli vakalarda kulak ve beyin MR'ı istenir.

BAROTRAVMA
Son senelerde su altı sporlarının yaygınlaşması, bu sporun önemli ve beklenmedik ciddi tehlikelerinin olduğunu belirtmemizi gerektirdi. Su altı sporlarına başlanmadan önce, sağlığımızın bu spora elverişli olup olmadığını bir uzman doktor kontrolünden geçerek öğrenmemiz gerekiyor. Su altı sporlarının kulaklar ve sinüslerle ilgili ciddi tehlikeleri vardır.

ÖNCE KULAKLARIMIZ
Orta kulak, östaki kanalı aracılığı ile boğazımıza açılır. Hava basıncındaki ani değişiklikler orta kulak basınç azalmasına yol açarak, kulak zarı ve orta kulak mukozasında kanamalara ve daha ciddi durumlarda kulak zarı yırtıklarına neden olur.
Şiddetli ağrı, kulaklarda nazbızla eş zamanlı gürültü, işitme kaybı, baş dönmesi ve denge bozukluğu sık rastlanan diğer bulgulardır. Bu durum atmosfer basıncındaki ani yükselme ya da komşu doku basınçlarındaki artışa bağlı östaki tüpünün ani kapanmasına bağlıdır. Basıncı eşitleyebilmek için orta kulak boşluğuna hava gönderilmelidir. Bunun için burnu tutmak, ağzı kapatmak ve boğazdan östaki borusuna ve orta kulağa hava üflemek faydalı olur.
Grip, nezle, sinüzit ve larjik reaksiyonlar östaki kanalının çalışmasını olumsuz etkileyeceği için bu gibi durumlarda daha sakıncalıdır.

YA SİNÜZLERİMİZ
Dalış sırasında hava sinüslere giremiyorsa, genellikle zaten dar olan sinüs kanalları dolu ya da tamamen tıkalı demektir. Böyle bir durumda dalışa devam edilerek, basınç ayarlarlamasıyla sinüsler zorlanırsa, sinüslere iç kanamalara yol açarız.
Aslında sinüsler dolu olduğu zaman dalışa devam etmemiz mümkün değildir.Çünkü basınç ayarlaması yapılmadığı gibi sancı ve ağrılara dayanmak çok zordur.
Bu gibi durumlarda sinüs yolarını açıcı ilaçlar kullanılabilir. Ancak en emniyetli yol tabii ki dalışın iptalidir.
Su altı sporlarına devam edevek kişilerdeki burun, sinüs ve genizdeki anatomil malformasyonlar, cerrahi yollarla düzeltilmelidir.
www.doktoryusufsener.com