> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
LEJYONER HASTALIKLARI


Yaz günlerinin vazgeçilmez donanımı olan klimalara bağlı problemler iki ana başlık altında toplanır: Fiziksel ve rezervuar (depo) etkiler.

FİZİKSEL ETKİLER
İnsan organizması ani ısı değişikliklerine karşı kendini çok iyi koruyamaz. Soğuk vücut direncini düşürür. Bu da fırsatçı bakterilerin aktif hale geçmesine yol açar. Ayrıca soğuk ve aşırı üfleme, mukozada ödem ve kurumaya yol açan ''allerjik'' bir ortam yaratır. Bunun sonucunda başta sinüzit olmak üzere bademcik enfeksiyonları ve hatta akciğer hastalıkları kaçınılmaz olur. Özellikle araba klimalar, yüz felcine yol açabilir. Klimanın esintisi sinir kılıfını şişirir, ödeme yol açar ve sinirde felç meydana getirir.

REZERVUAR ( DEPO ) ETKİSİ
Son yıllarda kullanımı hızla artan klimaların temizliği her sene ciddi bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda birtakım bakteriler birikir, çoğalırlar ve ortam havasına dağılırlar.
Bu organizmalar akut allerjik zatürreye (akciğer dokusu iltihabı ) yol açabilir. Ateş, baş ve kas ağrısı, öksürük, balgam ve nefes darlığı en önemli bulgulardır.
Son yıllarda isminden sıklıkta bahsettiren '' Lejyoner hastalığı'' için ayrı bir parantez açmamız gerekir. Akciğer enfeksiyonlarının klima sistemi yoluyla ulaşan tipine '' Legionella pnömonisi '' hastalığı denir.Bu hastalık ilk kez 1976 yılında Amerika ' da lejyonerlerin katıldığı toplantıda görülmüştür.Yapılan çalışmalar bu hastalığın Legionella pneumophilia adındaki bakterinin toplantı salonundaki klimaların filtre sisteminde üreyip ortama dağılmasınınneden olduğunu göstermiştir.Salgınlar genellikle otellerde, büyük toplantı salonlarında ve hastanelerde meydana gelir. Bu işyerlerinde çalışanlarla, havalandırma işçileri ve sağlık personeli büyük risk altındadır.
Lejyoner hastalığı insandan insana bulaşmaz. Akciğere ait şikayetler ön planda değildir.Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik,ateş ve huzursuzluk ilk belirtilerdir.Çok nadir konsantrasyon bozukluğu, ajitasyon ve koma gibi merkezi sinir sistemi bulguları görülür. Lejyoner hastalığını düşündüren tek ve önemli bulgu ilk günlerde ortaya çıkan kuru öksürükdür. Bu nedenle sıcak havalarda ateş ve kuru öksürük şikayetleri olan hastalar muhakkak doktora başvurmalıdırlar.

ÖNLEMLER
* Klimaların bakım ve temizliğinin her yıl ciddi ve düzenli olarak yapılması gerekir. * Dış ortamdaki partikülleri, toz, toprak gibi istenmeyen cisimleri tutan klima beslenme yollarındaki bakterileri azaltan filtreler kullanılmalıdır.
* Birden çok soğuk ısılara inilmemelidir. 25 C olan ideal ısıya kademeli olarak geçilmelidir. Ortam sıcaklığının 4' er C düşülmesi uygundur.
* Çocukların, yaşlıların, kronik hastalıkları olanların klima kullanımına çok dikkat etmeleri gerekir.
www.doktoryusufsener.com