> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
ÖPÜCÜK HASTALIĞI


Son günlerin sn güncel hastalıklrından biri olan öpücük hastalığı insandan insana ağız boğaz salgıları ile damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşır.Öpüşme en sık bulaşma yoludur. Cinsel yolla bulaşma söz konusu değildir. Kan ve Organ nakliyle bulaşma mümkündürç Her iki cinsde yılın her mevsiminde eşit sıklıkla görülür, çok ciddi salgınlar meydana getirmez. Öpücük Hastalığı tıp litaratüründe infeksiyoz- mononükleoz adıyla tanınır. Etken,% 80- 90 vakada Epstein- Bar virüsüdür.

KLİNİK BELİRTİLER
Hastalığın kuluçka süresi erişkinlerde 30-50 gün, çocuklarda 10-14 gündür. Mononükleoz -enfeksiyöz genellikle genç-erişkin çağ hastalığıdır. EBV infeksiyonları çocukluk çağından itibaren çok yaygın olarak görülür ama genellikle bu yaşlarda belirti vermeden geçer. Genç erişkinde, yüksek ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın bölgesinde şişlik ve kas ağrıları ilk belirtilerdir .3-5 gün süren bu dönem sonrası özellikle öğleden sonra yükselen ve 40 C varan ateş, yutkunma zorluğuna neden olacak şiddette boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde şişme ortaya çıkar. Bademciklerin aşırı şişmesi nadirde olsa nefes alıp verme zorluğu meydana getirir. Vakaların yarısında dalak, % 15 'inde karaciğerde büyüme görülür. Bu belirtiler bazen 2-3 hafta devam eder. Beslenme bozukluğuna bağlı aşırı kilo görülebilir.

TANI
Klasik olarak öpücük hastalığının tanısı kolaydır.Şüpheli vakalarda kan testleri tanı koymamıza yardımcı olur.Lökosit sayısı 2. hafta sonunda 12-18.000 ' i bulur.Bu artış genellikle lenfosit ve monositleri ilgilendirir. Kesin tanı Epstein-Barr virüsüne karşı oluşan antikorların ölçülmesiyle olur.Karaciğerinde büyüme olan hastaların karaciğer fonksiyon testleri 2-3 kat artabilir.

PROGNOZ TEDAVİ
Öpücük hastalığı viral bir enfeksiyon olduğu için spesifik tedavisi yoktur.2-3 haftada kendiliğinden iyileşir.En son halsizlik kaybolur. 2-3 hafta yatak istirahati,boğaz ağrısı ve ateş için salisilat (aspirin) ve ılık suyla gargara önerebileceğimiz destekleyici tedavidir. Nadir vakalarda kortizon tedavisi uygulanır. Kalıcı komplikasyon son derece azdır.Bu hastalığı geçirenlerde ömür boyu süren bağışıklık oluşur.www.doktoryusufsener.com