> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
SES KISILMASI


Normal bir ses çıkarabilmek için ses tellerinin birbirine yaklaşması, gergin olmaları ve titreşmeleri gerekmektedir.Bu üç mekanizmadan herhangi birinde meydana gelecek aksama sesin kısık çıkmasına(disfoni) neden olur.

SES KISIKLIĞI ÜÇ DEĞİŞİK DURUMDA GÖRÜLEBİLİR

* Son birkaç gün içinde,aniden ortaya çıkan ses kısıklığının en önemli nedeni ses tellerinin akut enfeksiyonudur. Buna akut larenjit denir.Geçirilmekte olan bir soğuk algınlığına bağlı öksürük ve boğaz ağrısı vardır.Boğazımızı etkileyen bu enfeksiyon aşağıya doğru inerek ses tellerimizde de iltihaplanmaya yol açar. Genellikle viral (virüs) nadiren bakteriyel kökenlidir. Işık kaynağı ve ufak bir aynayla yapılan larenks (gırtlak) muayenesinde ses tellerinin ödemli ve kırmızı olduğu görülür.

NASIL TEDAVİ EDİLİR
Sesimizi 4-5 gün dinlendirmemiz gerekir. Sigara içimi yasaklanır. Alkol kullanılmamalıdır. Kimyasal maddelerden ve alerjik reaksiyon verebilecek maddelerden uzak durulmalıdır. Geniş spektrumlu antibiyotiklere ilaveten aspirin ya da parasetamol verilir. Buhar inhalasyonu önerilir. Genel durumu düzeltmek için ağızdan bol sıvı alınır.

* İşimizde sesimizi düzenli olarak kullandığımızda ses kısıklığı ortaya çıkıyorsa, söz konusu olan kronik larenjittir. Öğretmenlerde, şarkıcılarda, politikacılarda sesin fazla ve yanlış kullanılmasına bağlı olarak ses tellerinin üzerinde selim tümörler meydana gelir.En sık rastlananlar polipler ve nodüllerdir. Tek tedavi yöntemi, cerrahi bir operasyonla bu selim tümörlerinin çıkarılmasıdır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Alınan parçalar mutlaka patalojik incelemeye gönderilmelidir. Bu müdahalelerden sonra hastalara seslerini nasıl kullanacaklarının öğretildiği foniatri seansları önerilir.

* 45 yaşın üzerindeyseniz, hem sigara hem de alkol kullanıyorsanız tüm tedavilere rağmen ses kısıklığınız üç aydan uzun süredir devam ediyor ise hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Boğazda gıcık hissi nefes alıp vermede zorluk ve boynun herhangi bir yerinde şişlik ses kısıklığına eşlik, ediyorsa ortada çok ciddi bir durum olabilir. Genel anestezi altında yapılacak tetkikte ses tellerini ilgilendiren tümoral bir durum araştırılmalıdır. Böyle bir durum varsa biyopsi alınmalıdır, maalesef sigara içimindeki sürekli artış dünyada ve ülkemizde gırtlak kanseri sayısında önemli bir artışa neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; erken teşhis , kesin tedavi sağlayabilir. Tabii ki en etkili silah sigara içmemektir.www.doktoryusufsener.com