> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
SİNÜZİT


Sinüsler kafatasının ön bölümündeki boşluklar sistemidir. Sinüslerin yüz kemiklerine hafiflik verdiği ve netice olarak başta dengeyi sağladığı savunulur.Sinüslerin çıkış kanalları genelde çok dardır. Bunlara Ostium adı da verilir.
Nezle ya da grip gibi durumlarda ostiumları çevreleyen mukoza şişer ve çıkış kanalları tıkanır. Sinüslerin içine hava giremez, sinüs içindeki sıvılar dışarıya atılamaz. Sinüsler içinde kalan bu sıvılar bakteriyal bir enfeksiyon meydana getirirler. İşte bu hava dolu boşlukların içini örten mukoza iltihaplanmasına " Sinüzit" denir.
Lokalizasyona göre maksiller, eetmoidal, frontal ya da stenodial sinüzitlerde bahsedilir.
Sinüzitleri Akut ve Kronik olarak ikiye ayırmak gerekir.


Dünyanızı karartan sinüzite karşı birkaç önlem .
a)Kafanızı yüksekte tutmak işe yarar. Bunun için yatakta 1 yerine 2 yastık kullanmak yeterli. b) Sigara alışkanlığınızı en aza indirmenin müthiş faydasını görürsünüz. Zira sinüzit, en çok sigara içenlerde görülür c) Alerjik rinit veya başka tür rinit rahatsızlığı olan kişilerde, sinüzit daha sık ortaya çıkar. Soğuk algınlığı da sinüziti azdırabilir d) VE UNUTMAYIN: sinüzit rahatsızlığı bazılarında, burnunu korumadan suya atlarken başlar.

www.doktoryusufsener.com