> Araç tutulmasından basit
  önlemlerle kurtulabilirsiniz...
  Haber ve bilgiler:
>HASTALIKLAR
> Sinüzit
> Burun kanaması
> Horlama ve Sleep Apne
> Boğaz ağrısı ve bademcik
> Akut Orta Kulak İltihabı
> Kronik Orta Kulak İltihabı
> Yüz Felci
> Baş dönmesi
> İşitme kayıpları
  Daha fazlası:
 
 
 
   
 
SİNÜZİT GÖRME BOZUKLUKLARI


Sinüzit tedavisinde devrim yaratan cerrahi dalı, endoskopik sinüs ameliyatları, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak uygulanmaya başlandı. Ancak “Sinüzitim var, yüzüm ve başımda çok ağrı oluyor, ameliyat olayım, kurtulayım demek çok yanlış.Ülkemizde yapılan sinüs cerrahi ameliyatlarında % 40 sorunlu vakalara rastlanıyor”.

“Başımızdaki sinüsler hayati organlara, beyin, göz ve iki taraflı beyni besleyen arter damarlara milimetrik yakınlıktadır.Yanlış bir operasyonda körlüğe kadar varan göz siniri zedelenmeleri, göz içi kanamaları, beyin omurilik sıvısının boşalması ve hatta menenjite kadar gidecek beyin zarı iltihapları ortaya çıkabilir. Ayrıca burnun üst bölümünde bulunan koku sinirleride zedelenerek, hastalar hayatları boyunca hiç koku alamaz hale gelebilirler. Bu ameliyatları yapmadan önce mutlaka hastalar riskler hakkında bilgilendirilmelidir .Endoskopik sinüs ameliyatları çocuk oyuncağı değildir. Bu konuda eğitim görmüş ve tecrübeli KBB uzmanı tarafından ameliyat yapılmalıdır”.

ÖNCE BURUN TIKANIR
Her şey önce basit bir soğuk algınlığı gibi başlar, önce burnunuz tıkanır, akıntı başlar, nefes alıp vermekte zorlanırsınız.Genzinizdeki akıntı,boğazda yanma, ağrı hissi oluşur, nefes almak için ağzınızı kullanırken, koku almak sizin için neredeyse tarihe karışır.Teşhisi sinüzit olarak konulan bu hastalıkta burun kemiğinin her iki yanındaki hava boşluklarını kaplayan duvar iltihaplanır. Gözlerin tam üzerinde, alında, burun kanatlarının her iki yanında ve yanakların alt kısmındaki sinüsler kolay iltihaplanır.Şiddetli başağrısı görülür.Sabahları kalktığınızda veya başınızı öne doğru eğdiğinizde bu baş ağrısı daha da şiddetlenir.Eğer yanakların altındaki sinüsler etkilenmişse bu kez çürük diş ağrıyormuş hissi başlar.

SORULARINIZ VE YANITLARI
Kış aylarında burun tıkanıklığı oluyor, neden?
Yanıt- Durumunuz konka denen burun etlerindeki şişmeye bağlı olabilir, bunun da alerjik bir nedeni olabilir, araştırılması ve sinüzit tedavisi verilmesi gerekiyor.

Deviasyon-sinüzit ameliyatı oldum, birkaç ay sonra yeniden başağrısı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı başladı, ne yapabilrim?
Yanıt- Başarısız bir sinüzit ameliyatı geçirmişsiniz.Tedaviye cevap vermezseniz bilgisayarlı tomografi yaptırın, tıkanıklık veya iltihap gösteriyorsa endoskopik ameliyat olmalısınız.

Kızım 9 yaşında, sürekli öksürüyor,doktor sinüziti var dedi, ne yapmalıyım?
Yanıt- Geniz akıntısı seyreden sinüzit vakalarında, bu akıntının neden olduğu sino-bronşiyal durumu meydana gelebilir.Yani burundan genze gelen akıntı boğazımıza ve bronşlara kadar gider ve ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Bu tür hastaların bir KBB uzmanı tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Sinüzit ameliyatında lazer kullanıyormusunuz?
Yanıt- Sadece endoskopik sinüs cerrahisi uyguladığınızda lazerin kullanım alanı yoktur. Fransa da düzenlenen kulak burun boğaz kongresinde tüm KBB uzmanları lazerin “kullanılmamasını “ kabul etmiştir.

Burun ameliyatının yaşı nedir?
Yanıt- Burun ameliyatının kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından önce yapılması sakıncalıdır.

Sinüzit işitme kaybı yaparmı?
Yanıt- Sinüzit eğer kulağın genze açılan tüplerinde tıkanıklık yaparsa ,işitme kaybına neden olabilir.

SİGARAYI BIRAKIN
* Sigara alışkanlığınızı en aza indirmenin müthiş faydasını görürsünüz, araştırmalar sinüzitin en çok sigara içenlerde görüldüğünü doğruluyor.
* Kafanızı yüksekte tutmaya çalışın, bunun için yatarken 1 yerine iki yastığı üst üste koyun.
* Alerjik rinit veya başka tür alerjik hastalığı bulunanlarda sinüzite yatkınlık vardır, soğuk algınlığına yakalanmamaya dikkat etmelisiniz.
* Ve unutmayın, sinüzit hastalığı bazılarında korunmadan suya atlarken başlar.

www.doktoryusufsener.com